Kasia Kowalska

Kasia Kowalska

Katarzyna Kowalska, najbardziej znana jako Kasia Kowalska (polska wymowa: ur. 13 czerwca 1973 w Sulejówku) to polska piosenkarka rockowa, autorka tekstów, producentka i aktorka.

Należy do czołówki najczęściej emitowanych polskich artystów rockowych. Kasia Kowalska to jedna z najbardziej znanych polskich wokalistek. Szacunkowa sprzedaż wszystkich jej albumów to ponad milion egzemplarzy, co stawia ją w gronie polskich artystów z największą liczbą sprzedanych wydawnictw muzycznych w Polsce.

Jej muzyczne doświadczenie zaczęło się w latach 80., kiedy jako wokalistka śpiewała dla wielu polskich zespołów, m.in. Human, Fatum i Talking Pictures. Swoją muzyczną karierę rozpoczęła wydaniem swojego debiutanckiego albumu „Gemini” w 1994 roku. Album stał się potrójną platyną (sprzedano około pół miliona egzemplarzy). Mówi się, że album reprezentuje jej złożoną osobowość, a nazwa jest następująca po jej znaku zodiaku. To jedna z najwybitniejszych płyt polskiego rocka. W tym samym roku wystąpiła jako supporter Boba Dylana podczas jego dwóch koncertów w Polsce.

Rok później Kasia wyruszyła w trasę koncertową „Koncert Inaczej”, na którą składały się na żywo utwory z płyty „Gemini” w nieco innych wersjach oraz recitale jazzowe, podczas których wykonywała swoje ulubione standardy jazzowe Billy'ego Joela, Barbry Streisand itp. Koncerty zostały zarejestrowane i zrealizowane na płycie o tym samym tytule co trasa - „Koncert Inaczej” (inaczej koncert). W tym samym roku wzięła udział w festiwalu w Sopocie, gdzie zdobyła Grand Prix. Jednym z sędziów był Malcolm McLaren.

W 1996 roku reprezentowała Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji piosenką Chcę znać swój grzech ... i zajęła 15. miejsce na 23. i otrzymała 31 punktów (w tym 7 z trzech krajów (Turcja, Grecja, Bośnia i Hercegowina, ale bardzo niewiele) Później zagrała w filmie Nocne Graffiti i nagrała piosenkę do ścieżki dźwiękowej do filmu, a także piosenkę do ścieżki dźwiękowej filmu Disneya Dzwonnik z Notre Dame - modlitwa Esmeraldy.

Niedługo potem zaczęła pracować nad kilkoma piosenkami na trzeci album (drugi album studyjny). Wraz z licznymi zmianami w jej życiu, w nowym materiale pojawił się powiew optymizmu. Pierwsza piosenka promująca „Czekajac na…” nosiła tytuł „Cos optymistycznego” i pokazywała tę stronę Kasi, o której istnieniu nikt nie wiedział. Piosenka była bardzo pop-funkowa, chociaż sam album był połączeniem rocka, funku i jazzu oraz odrobinę popu tylko w kilku utworach. Ten nowy styl i związany z nim wizerunek uczyniły z Kasi najpopularniejszą polską piosenkarkę tamtego roku. Wielka trasa koncertowa „Czekajaca na…” zgromadziła fanów z całego kraju. Był tak duży, że niektórzy porównywali go do koncertów Beatlesów, bo fani często mdlały po wyjściu. Pod koniec trasy Kasia ogłosiła, że ​​jest w ciąży (ojciec jest autorem wielu piosenek na "Czekajac na .." oraz znanym muzykiem - Kostkiem Yoriadisem).

W 1997 roku premiera miała film „Nocne graffiti” (Nocne graffiti). Kasia zagrała 18-letnią narkomankę.

2 maja 1997 r. Urodziła córkę Aleksandrę Julię Kowalską.

Lato 1998 roku to czas wielkiego powrotu Kasi. Była gotowa wrócić na scenę z nowym materiałem. Album „Pelna obaw” (pełen wątpliwości) był wielkim zaskoczeniem dla oddanych fanów Kasi. Wreszcie po eksperymentach z funkiem i jazzem wróciła do swoich rockowych korzeni. Album jest właściwie najbardziej hard core w dyskografii Kasi. Teksty są jak zwykle, bardzo osobiste. Poruszają tematy: przemoc na świecie i złość wobec człowieka. Kasia często powtarzała, że ​​„Jagged little pill” Alanis Morissette naprawdę zainspirowała ją do nagrania albumu pełnego feministycznych poglądów. Kasia również wyprodukowała ten album samodzielnie.

Następne półtora roku spędziliśmy na trasach koncertowych i przygotowywaniu materiału na nowy album. W 2000 roku ukazał się album „5”. Kasia po raz kolejny pokazała ją z nowej strony. To był jeden z najważniejszych albumów, jakie powstały w tym roku w Polsce. I chyba najbardziej przebija materiał. Na „5” dźwięk nadal bazuje na muzyce rockowej, poza tym, że jest wzbogacony o pętle i inne elektroniczne dźwięki. Po raz pierwszy w swojej karierze Kasia po prostu śpiewa, nie popadając w skrajności, pokazując wszystkie swoje wokalne umiejętności w jednej piosence.

W 2001 roku otrzymała nagrodę MTV Europe Music Award dla „Najlepszego polskiego artysty” i została zaproszona do zaśpiewania na płycie Tribute dla kierowcy wyścigowego - Ayrtona Senny, który zginął tragicznie w 1994 roku. Napisała piosenkę „Bezpowrotnie” .

Kasia lato spędziła nagrywając nowy album, który ukazał się w listopadzie 2002 roku. Tytuł - "Antidotum" (Antidotum). Tym razem Kasia pracowała nad nim z kilkoma dobrymi przyjaciółmi, szanowanymi muzykami, jak Michał Grymuza, który był także producentem albumu i między innymi Wojtek Pilichowski. Album był pstrokaty w stylu rockowym z domieszką elektroniki. . Był bardziej dynamiczny niż poprzedni album. Rok 2004 to 10 lat na scenie Kasi Kowalskiej. Zamiast wydać pakiet „best of”, nagrała zupełnie nowy album „Samotna w wielkim miescie”. [

23 czerwca 2008 r. Urodziła drugie dziecko, syna Ignacego Ułanowskiego.

W listopadzie 2008 roku wydała album Antepenultimate promowany singlem A Ty Czego Chcesz (And What Do You Want).

7 listopada 2010 wraz z towarzyszącym zespołem zagrała koncert w pracowni Agnieszki Osieckiej, na którym zaprezentowała własne interpretacje utworów Grzegorza Ciechowskiego, lidera zespołu Republika, a także producenta jej debiutu. album i jej muzyczny mentor. Nagrania nagrane podczas koncertu ukazały się na płycie Ciechowski. Moja krew.

12 czerwca 2010 odsłoniła gwiazdę w Alei Gwiazd na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

Na 20. Przystanku Woodstock w 2014 roku Kasia Kowalska obchodziła 20. rocznicę wydania swojego debiutanckiego albumu. Podczas nocnego koncertu w Akademii Sztuk Pięknych (przed oficjalnym rozpoczęciem festiwalu) wraz z gośćmi zaprezentowała najpiękniejsze utwory z dwóch pierwszych albumów (przede wszystkim z płyty „Gemini”) oraz covery artystów, którzy ją zainspirowali. przez lata. Był to pierwszy „własny” koncert Kasi Kowalskiej na Przystanku Woodstock. Wcześniej Kasia śpiewała gościnnie na woodstockowej scenie: w 2009 roku (w specjalnym projekcie Woodstock '69) jako gość na koncercie Juliette Lewis, a rok później wzięła udział w projekcie „Przystanek Republika”. 27 lipca 2015 Kasia wydała album „Przystanek Woodstock 2014” (CD / DVD) będący zapisem koncertu z 2014 roku.

16 sierpnia 2018 roku wystąpiła w ramach festiwalu Top of the Top Sopot, wykonując krótki recital z okazji 25-lecia pracy artystycznej. Podczas koncertu otrzymała nagrodę „Top of the Top” za całokształt twórczości.

Jej fani czekali 10 lat na jej ostatni album „Aya”. Zawiera utwór „Somewhere Inside”, napisany przez kanadyjską piosenkarkę Alannah Myles, znaną z hitu „Black Velvet”.

25 października 2019 Kasia wydała album „MTV Unplugged”, będący zapisem legendarnego koncertu serialowego, który odbył się 8 maja 2019 roku w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku.

Utwory wykonawcy Kasia Kowalska:

Można usłyszeć na antenie:

Radio RMF FM

Radio RMF FM

Radio numer 1 w Polsce!

Radio Nowy Świat

Radio Nowy Świat

Pion i poziom!

Radio Wawa

Radio Wawa

Grająca wyłącznie polską muzykę

Radio Bielsko

Radio Bielsko

Największa na Podbeskidziu stacja informacyjno-muzyczna

Radio Muzo FM

Radio Muzo FM

Kręcą nas dobre kawałki

Radio Kolor 103 FM

Radio Kolor 103 FM

Kolorowe radio, które uprzyjemni Ci każdy dzień

Radio Vanessa

Radio Vanessa

Na każdy dzień!

Radio Szczecin

Radio Szczecin

Porcja najświeższych wieści z regionu, rozmowy z ciekawymi ludźmi i dużo dobrej muzyki

Radio Leliwa

Radio Leliwa

Niesiemy Wam dobra muzykę, przeboje ostatnich dekad i kilka nowości

Radio Nuta

Radio Nuta

Same dobre nuty!

Ładowanie...